Skip the biography headerNASA Logo National Aeronautics and Space Administration

Lyndon B. Johnson Space Center
Houston, Texas 77058
Maxim Victorovich Surae

Biographical Data


Suraev Maxim Victorovich (Colonel, Russian Air Force)
SOYUZ TMA COMMANDER, TEST-COSMONAUT OF THE RUSSIAN STATE ORGANIZATION “GAGARIN RESEARCH & TEST COSMONAUT TRAINING CENTER” (GCTC)

PERSONAL DATA:  Born May 24, 1972, in Chelyabinsk.  Married to Suraeva (nee Khorokhordina) Anna Alexandrovna.  They have two daughters, Arina and Ksenia.  Hobbies include SCUBA diving, fishing, sports and reading.

EDUCATION:  In 1994, he graduated with honors from the Kachin Air Force Pilot School as pilot-engineer; graduated with honors from the Zhukovski Air Force Academy in 1997 as pilot-engineer-researcher; received a law degree from the Russian Academy of Civil Service in 2007.

EXPERIENCE:  Suraev is qualified to fly L-39 and Su-27 aircraft, and has logged around 700 hours of flight time.  Suraev is a Class 3 Air Force pilot, a qualified diver and paraborne instructor.

From December 1997 to November 1999, Suraev completed basic space training and was qualified as a test-cosmonaut.  He began ISS advanced training in January 2000.

Starting January 2000 he was in ISS advanced training.  Suraev was GCTC’s Director of Operations-Houston at Johnson Space Center from 2001 until 2002.  From March 2006 until April 2008 he was assigned as a backup ISS 17 crewmember.  From April 2008 until March 2009 he was a member of the ISS 19/20 backup crew.

Suraev launched on September 30, 2009 as the commander of Soyuz TMA-16.  As a flight engineer on the ISS Expeditions 21 and 22 crews, he completed the integration of the new MRM-2 module into the Russian Segment and performed an EVA of 5 hours and 44 minutes duration.  The Soyuz TMA-16 crew landed in Kazakhstan on March 18, 2010.  Suraev has logged more than 169 days in space.

Suraev  has been assigned to the Expedition 36 crew as a flight engineer and is scheduled to fly to the ISS aboard Soyuz 35 in late May 2013.  He will then assume command of Expedition 37 with the undocking of Soyuz 34 in September 2013.

MARCH 2011